A hideg, szürke hétköznapok, illetve hétvégék csak látszólag korlátozzák a játéklehetőségeket. Nagyobb problémát okoz a szülők kimerültsége és az, amikor a gyerek kijelenti: Unatkozoooooom. A legtöbb szülő számára ez igazi rémálom. Hogyan lehet a téli időszak tartalmas, vidám, és szórakoztató? Cikkünkben lecsavarjuk az Unatkozom-doboz tetejét és jó alaposan belekukkantunk.
Mi az az Unatkozom-doboz?
Amikor már a nyakunkon van a karácsony, majd a szilveszter, és a szülők még dolgoznak, de a gyerekeknek már téli szünet van, sok családban okoz gondot az ötlettelenség: mit csináljunk, amikor végre van egy kis időnk egymásra?
Vonjuk be a meglepetés/szerencsefaktort a mindennapokba:
- Fogjunk egy kekszesdobozt, befőttesüveget, nevezzük ki Unatkozom-doboznak, és töltsük fel játék/tevékenység ötletekkel.
- Magát az Unatkozom-dobozt is együtt készítsük el, ha kell csomagoljuk be, színezzük, fessük ki, ragasszunk rá matricákat, és tegyük egy kiemelt helyre a nappaliban, ezzel is éreztetve szerepét és fontosságát. Ezután következik a doboz megtöltése… ötletekkel.
- Egyszerű cetlikre írjuk fel az otthon található társasjátékokat, puzzle-t, szerelős játékot, autóversenyzős játékokat, de akár a közös sütés-főzés, kirándulás, garázs – és kertrendezés, vagy a biciklizés is belekerülhet a dobozba.
A cetliken szerepelhetnek kreatív elfoglaltságok is, például:
- Készítsünk képet a Hama vasalható gyöngyökből,
- Készítsünk gyurmából és az őszi sétákon gyűjtött termésekből, levelekből diorámát,
- Hajtogassunk/vágjunk karácsonyi dekorációt – az interneten rengeteg kivágós sablont találunk,
- Vegyük elő a kifesthető játékokat.
- Csináljunk firkafalat: ehhez persze kell némi előkészület, hiszen nincs mindenhol lemosható festék vagy tapéta a falon, de ezt áthidalhatjuk azzal, hogy csomagolóanyaggal beborítunk egy falfelületet és hagyjuk kibontakozni a gyermeki fantáziát.
- Készítsük el együtt és díszítsük fel a tartós karácsonyi kekszeket, mézeskalácsot, mézeskalács házat.
Amikor a gyerek elmormolja az unatkozom szót, vegyük elő az üveget, amiből három cetlit lehet kihúzni, majd abból választani egyet. A lényeg, hogy a kihúzott cetliken szereplő játékokat, tevékenységeket lehetőség szerint együtt csináljuk végig a gyerekekkel.
Mit rejtsen az Unatkozom-doboz?
Csak a kreativitásunk szab határt az ötleteknek, de éppen ez az, ami rendszerint akkor hagy cserben, amikor a legnagyobb szükség volna rá. Íme egy beltéri/kültéri, kreatív, gondolkodós és mozgásos játékokat egyaránt tartalmazó ötletcsokor tőlünk.
Irány a bunker!
Valószínűleg nincs olyan gyerek, aki erre a felkiáltásra ne állna neki összehordani az összes nagy- és kispárnát, díványpárnát, takarót, plédet.
- Az elkészült erődben/bunkerben aztán csaphatunk egy óriási uzsonnapartit, amire meghívhatjuk a babákat, vagy akár az érzékelő korongokkal játszani,
- A bunkerben kitűnően lehet zenélni, vagy egyéb, kézügyességet fejlesztő játékokkal vidáman eltölteni az időt.
Akadálypálya és egyéb ügyességi játékok
Az akadálypályák amellett, hogy kint és bent is szórakoztató elfoglaltságot jelenthetnek, mozgásra késztetik a gyerekeket, ami nemcsak a nagymotoros funkciók fejlődését támogatja, de a túltengő energiát is levezeti.
Az akadálypályához biztonságos eszközöket használjunk, mint például:
- az egyensúlyozó pályát és kígyót,
- izgő-mozgó folyami követ,
- a bújócskacsövet,
- egyéb Gonge mozgásfejlődést támogató játékot.
Mozogj és gondolkozz!
A különböző, tematikus játékszőnyegek – Matematikai, Számegyenes, Ugróiskola, Twister, Logikai mátrix, akkor hatékonyak igazán, ha nincsenek mindig elől. Sok szülő számára természetes, hogy a játékszőnyeg állandó eleme a gyerekszobának, ezért a szőnyeg – idővel – mindennapos jellege miatt tényleg unalom tárgyává válik.
Hogy ezt elkerüljük, olyan játékokkal vehetjük körbe a játékszőnyeget, ami a gyerekek gyorsan elterelődő figyelmét magukra irányítják, így esélyt sem kap az unalom:
- A Hape 4 emeletes űrhajója moduláris játékként nemcsak a kézügyességet fejleszti, de a tudományos érdeklődésű gyerekek számára izgalmas szórakozást nyújt.
- A szivárványos vonatkészlet a színlátás, formaérzékelést, tapintást, szem-kéz-koordinációt fejleszti, miközben kedves mondókákkal, vagy kitalált mesékkel, gyerekdalokkal tehetjük még érdekesebbé a játékot.
Írjunk levelet a Nagyinak!
A digitális világban szinte már archaikus tevékenységnek tűnik kézzel írott levelet küldeni karácsonyra a rokonoknak.
Ugyanakkor a szimpla levélírás a legegyszerűbb módja a finommotoros mozgások fejlesztésének:
- Hogy még izgalmasabb legyen, a scrapbook-technikától kölcsönzött ötletekkel – matricák, apró, felragasztható sablonok és fafigurák, cakkos ollóval körbevágott levélpapír, stb… – feldobhatjuk a levélírást.
- Ez a “mutatvány” akkor is bevethető, ha a gyerek még nem tud írni, de az érzéseit egyéb, kreatív módon ki tudja fejezni.
- Amellett, hogy fejlődik a gyerek kézügyessége, a kommunikációs stílusa is csiszolódik, a kreativitása gazdagodik.
A gyerekek különösen az ünnepek közötti időszakban rájuk szakadt szabadság terhe alatt nem találják a lehetőségeiket, hiszen számukra a legértékesebb ajándék a szülőkkel együtt töltött idő. Készítsük hát el az Unatkozom-dobozt és élvezzük amit ad nekünk!