Őszi szelek járnak

Őszi gyűjtögetős, mondókás játékok ovisoknak

Családi játékok, közös alkotások az őszi időszakra

Az oviból hazafelé gyűjthetünk leveleket, kavicsokat, gesztenyéket és ezekből különböző dolgokat alkothatunk

Az óvoda-és iskolakezdés izgalmai után lassan újra kialakul a család mindennapi ritmusa. A nyár még át-át ölelgeti a napjainkat, de már érezhetően előbb sötétedik és a természet is kezdi felölteni az év legtarkább, legszínesebb öltözékét. Ilyenkor kevesebb idő jut egymásra a gyerekeinkkel, talán ezért is fontos az együtt töltött időt minél kedvesebbé, tartalmasabbá tenni. A következőkben ebben szeretnénk pár ötletet adni:

Gyűjtögetős

Ősszel a természet számos ajándékkal lep meg bennünket. Már beértek a gesztenyék, a levelek megannyi színben pompázva képeznek avar-tengert. Az évszak adta kincseken kívül szinte mindenhol lapulnak kis kavicsok, faágak, tobozok, csigaházak, madártollak stb. Az óvodából, iskolából hazafelé, a játszótéren, annak környékén vagy egy-egy hétvégi kirándulások gyűjtsünk össze minél több apróságot. Figyeljünk rá, hogy az összegyűjtött tárgyak között ne legyen olyan, ami gyorsan megromlik vagy kellemetlen szagot áraszt. Terítsünk le egy asztalterítőt, kendőt stb. otthon a földre és tegyük rá a kis ékességeket. Többféleképpen is játszhatunk velük:

  • próbáljunk kirakni belőlük valamilyen formát,
  • csoportosítsuk őket szín, forma, nagyság vagy bármilyen más szempont szerint,
  • rakjuk sorba a különböző tárgyakat és találjunk ki egy történetet, melyben mindannyian szerepelnek.

Az oviból hazafelé gyűjthetünk leveleket, kavicsokat, gesztenyéket

Gyűjtögetős 2.

A szeles, borongós, esős őszi napokon otthon is vidámmá tehetjük a napunkat egy közös gyűjtögetős játékkal. Beszéljük meg, hogy mi alapján gyűjtünk tárgyakat, pl. szín alapján (minél több kék dolgot), kezdőbetű alapján (minél több olyan dolgot, ami K betűvel kezdődik, pl. kanál, könyv, kendő, karperec, kiskanál, kulcstartó stb.). Érdemes „időkorlátot” is megadni a kereséshez (beállítani egy órát vagy telefont és amikor jelzésre befejezni a keresést). Fontos, hogy a játék lényege nem az, hogy ki mennyi tárgyat talált a megadott idő alatt, hanem hogy utána mit játsszunk vele. Játszhatjuk az előző gyűjtögetős játékban megadott szempontok szerint is, de további játékötleteket is kitalálhatunk, pl. beszélgethetünk róla, hogy ha ezek a tárgyak most nem a miénk lennének, kié lehetnének, hogy kerültek az általunk elképzelt személyhez (pl. kitől és mikor kaphatta őket). Felruházhatjuk a tárgyakat varázserővel is. Találjuk ki együtt, hogy a különböző tárgyakkal hogyan és mit varázsolhatunk. Kitalálhatunk saját varázsigéket vagy használhatjuk a már régről ismerteket:

Abrakadabra!
Hókuszpókusz!
Csiribí-csiribá!

Gyűjtsünk egyforma színű tárgyakat.

Őszi képalkotó

Kirándulások vagy kisebb séták alkalmával szinte mindenhol találhatunk lehullott faleveleket. Gyűjtsünk össze minél többféle színű, formájú levelet és alkossunk belőlük közös képeket. Szükségünk lesz egy nagyobb méretű kartonlapra (hogy tartósabb maradjon a közös alkotásunk), egy ollóra és ragosztóra. A leveleket megtarthatjuk és felhasználhatjuk eredeti formájukban is, de ki is vághatunk belőle különféle formákat. A kartonlapot feloszthatjuk annyi részre, ahányan vagyunk a családban és mindenki elkészítheti a saját kis alkotását. Ez csinálhatjuk úgy is, hogy megbeszélünk egy témát, aminek megalkotjuk a négy fázisát vagy együtt alkotunk egy nagy közös képet. A végén adjunk címet is a családi alkotásunknak.

Az őszi falevelekből gyönyörű képeket alkothatunk együtt.

Őszi képalkotó 2.

Az előző közös alkotáshoz hasonlóan készíthetünk szabadtérben is közös alakzatokat (pl. mandalákat) különböző termésekből (pl. gesztenye, makk, dió), falevelekből, ágakból stb. Rajzoljunk egy nagyobb átmérőjű kört, melynek jelöljük ki a közepét, ahová helyezzünk el egy nagyobb termést. Eldönthetjük, hogy először a körívet rakjuk tele és onnan indulunk a középpont felé vagy fordítva. A végén itt is érdemes nevet vagy funkciót adni az elkészült műalkotásnak.

Gesztenyékből, falevelekből és kavicsokból alkossunk őszi mandalátGesztenyékből, falevelekből és kavicsokból alkossunk őszi mandalát

Őszi „hegymászás”

Őszi játékajánlónkat egy ujjszámolóval zárjuk, melynek elmondásával egy képzeletbeli hegymászásra hívhatjuk a gyermekünket:

Megmásztam öt hegyet:
egy dundit, (húzzuk végig a mutatóujjunk a gyermek hüvelykujján mintha felmásznánk rá)
egy keskenyet, (a mutatóujján)
egy magasat, (a középsőujján)
egy ékeset, (a gyűrűsujján)
egy egészen kicsikét, (a kisujján)
nekem ennyi épp elég! (rázzuk le a tenyerünket és húzzuk végig a homlokunkon, mint, aki nagyon elfáradt)

Elkészítettünk egy videót is ehhez a mondókához, melyet itt tekinthettek meg.

Ezt is olvasd el!